2017/09/28

'JANE EYRE' KİTAP YORUMUM

Bir dünya klasiği olan, Charlotte Brontë'nin Jane Eyre romanını henüz bu yıl okuyabildim. Geç bir zaman sonra ise yorumumu ekliyorum.


Öncelikle lise dönemim ve devam eden birkaç yıl içinde çoğu romana karşı ön yargılı davranıp, okumamamın yanlış bir karar olduğunu belirtmek isterim. İnsan ufkunu genişletmek istiyorsa tek türden eserlere devam etmemeli. Yeni yazarlar, yeni beyin ürünleri keşfetmeli.


Ben bu ön yargım yüzünden çoğu romanı okumadım. Ama hiçbir zaman geç değil deyip okumadığım nice güzellikleri okumaya karar verdim.
Jane Eyre geçen kış bitirdiğim klasiklerden birisi ve ben bu romana bayıldım. Evet kadınları daha çok etkileyen bir roman olsa da bence herkes okumalı.
Okuduğum kitapların içeriğinden bahsetmeyi sevmem, bilirsiniz. Onun yerine yorum yaparım.
Ben bu kitaba başladığımda, zerre bilgim yoktu içeriği hakkında. İyi ki de olmamış. Daha yoğun merak ettim olacakları. Birkaç gün içerisinde bitirdiğim bu kitabı gecenin geç vakitlerine kadar heyecanla okudum. Yeri geldi Jane Eyre ve Edward Rochester  ile birlikte ben de ağladım.
Hele ki tam Jane Eyre mutlu olacak diye beklerken yaşanan o elim dram yok muu :( Neyse spoiler vermeyim siz okuyun. 

Kitaba ismini veren karakter Jane Eyre kendi tanımıyla 'çirkin değil ama güzel, dikkat çekici ve zengin de' değil , aksine varlığı ile yokluğu belli olmayacak derecede sade, silik bir kız. Ha yer yer kızdığım kısımlar da oldu ama olur o kadar :D Google'da Charlotte Brontë'nin resmini görene kadar hayalimdeki Jane Eyre'nin yazara bu kadar benzeyebileceğini tahmin edemezdim. Kendi hayatı da en az Eyre kadar acıklı olan Brontë adeta kendini tasvir etmiş. 
Neyse ki benim gibi güzel, dikkat çekici ve zengin olmayan kadınların da baş kahraman olabileceğini göstermesi açısından bu romanı ayrı bir yere koydum beyin bedava kontenjanımda.

Gelelim efsane karakter Edward Rochester'a...
Edward tasvirini okur okumaz hayalimde kimle özdeşleştirdim adamı dersiniz?? 
Kenan İmirzalıoğlu :D Okuyanlar. yoruma akıllarına gelen ünlü varsa yazsın lütfen. Yalnız öyle silik bir karakter olan Jane Eyre, Rochester gibi birinin gözünde nasıl devleşti hiç anlamadım. Bence romanın en bahtsız bedevisi Rochester'dı ya neyse...
Silik seviyorsa demek...

Genel yorumum ise okuyunuz ve okutunuz... Bilhassa ergen kızlara, genç kızlara ve artık hayatın kollarına kendini bırakmış kızlara (Bu üçüncü biziz efenim :D)

Ekşi sözlük yazarlarının roman ve karakter yorumları da ayrı bir kopmalık. 

Buyrunuz...


Biraz da Mösyö Edouard Fairfax de Rochester dedikodusu yapalım :D


Martı Yayınları'nın çıkardığı versiyonunu okuduğum bu kitap, kitap evlerinde 20-25 liradan aşağı satılmıyor genelde. Ama ben A101 den 3.95 e almıştım. Bence bu tip kampanyalar en azından klasiklerde çoğaltılmalı ki biz okurlara da külfet olmasın demi :D

Tek sevmediğim yanı Fransızca diyalogların çevrilmemiş olmasıydı.

Sizin yorumlarınızı bekliyorum...


12 yorum:

 1. "ergen kızlara, genç kızlara ve artık hayatın kollarına kendini bırakmış kızlara (Bu üçüncü biziz efenim :D) " Ay sonuncu tanım süpermiş :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben kesinlikle 3. tanımım. Hatta yaşlanıyorum bile :D

   Sil
 2. Peki ya benim gibi hayata çelme çakıp finale gidenler okusun mu haha 😂

  Renkli tirtil cekilis kazanmis. Cok kiskandm hemen geldim blogunuza belki bana da bulaşır diye 😁 yorumunuz harika olmus ama ya 💕

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hoş geldiniiizzz. Sorun yok tüm kadınlar okusun. Hatta romantik, odun veya öküz erkekler de okusa hiç fena olmaz :D

   Sil
 3. Ablacım bir şey sormak istiyorum, dünya klasikleri tarzindaki kitaplari okumanın dini açıdan sıkıntısı var mıdır ?
  Şimdiden teşekkür ederim 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnsana maddi ve manevi fayda sağlamayacak her şey dini açıdan sıkıntılıdır. Bu sadece dünya klasikleri için değil okuduğumuz her kitap için geçerli. İçeriğine bakarak okuyorum her kitabı. Mesela kriterlerimde; yoğun biçimde dinime, dünya ve ahiret görüşüme saldırı varsa, sırf şiddet ve cinsellik üzerine yazıldıysa, sırf aman satılsın da ne olursa olsun zihniyetinde yazıldıysa okumuyorum.Klasiklere başlama amacım can sıkıntısı değil, yazın konusunda ders almak, yeni şeyler öğrenmek. Çünkü bir amacım var. Ama yine de tv lerde boş program izlemektense, arkadaş ortamında ya da whatsapp kız gruplarımda dedikodunun dibine vurmaktansa klasikleri okumayı tercih ederim. Bu yönüyle de menduptur denebilir belki canım. :)

   Sil
  2. Esma abla okudum bitirdim bir kaç gün içerisinde :) Uzun ama çok akıcı bir kitaptı , beğendim :)
   Başka okuyup beğendiğin bu tarz kitaplar varsa öneri alabilir miyim :)
   Teşekkür ederim.
   Not: Gurur Ve Önyargı'yı ve Çalıkuşu'nu okudum. :D

   Sil
  3. Bloga yazı olarak ekleyeceğim canım. Takipte kal. Blogun varsa bana sosyal medyadan ulaşıp linkini atar mısın?

   Sil
  4. Önceden bir ara başka hesabımdan vardı ama şu anlık yok , ilginiz için teşekkür ederim 💫 Kandiliniz mübarek olsun 😊🎈💕

   Sil
  5. Tamam o halde buralarda buluşalım, yorumlaşalım. :D

   Sil
 4. yazıyı gördüğümde spoisi vardır önce kitabı okuyum sonra yorumuna bakarım demiştim..
  Keşke yazını da o zaman okusaymışım bende Rochester ın yerine Kenan İmirzalıoğlunu koysam severdim,iyi fikirmiş.
  Yeni okudum ve yorumladım.Her şeye rağmen kitabı sevdim :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle Kenan çok yakışırdı. :) Bittiğinde ben de her şeye rağmen demiştim.

   Sil

Tasarım:Sawako Kuronuma