2018/03/13

BLOGLAR YARIŞIYOR ALDATMACASI

DİKKAT!!!Bloglar Yarışıyor organizasyonunu duymayan kalmamıştır aranızda. Ne var ki bu yarışma veya organizasyon tamamen fiyasko idi.

Yarışma şartlarından biri de yarışmanın tanıtımını yapan  küçük bannerı, sitenize eklemekti. Mecburen herkes sitesine bu bannerlardan yerleştirdi. Yarışma sponsorlarından biri de Tübitak olduğu yazıyordu. Verilecek ödüllerin cazibesi ve blogunun tanınması düşüncesi ile yarışmaya hatırı sayılır bir kitle katıldı.
Katılan herkes aylar geçmesine rağmen final hakkında herhangi bir duyuru vs. olmadığını görmüştür.
Yarışmayı, daha önceden kazananların blog linklerinin olduğu minik bir kısım vardı. Bu bloglar pek aktif olmayan, nedense ismini bile duymadığımız bloglardan oluşuyordu.

Maalesef büyük bir hırsızlık şebekesinin içine düştük arkadaşlar. Yarışmanın galiplerine verecekleri ödüller, önceden kazananlar ve sponsor listesi,aslında inceden bir şüphelenme sebebiydi. Bu yarışmayı kimler organize ediyor bilmiyorum ama sitenizin içeriğinden tutun da hesap bilgilerinize kadar kendi elinizle bu dolandırıcılara vermiş oluyorsunuz.

Çocuğumla Eğlenirken blogunun sahibesi Tübitak'a mail atarak sponsorluk meselesini sormuş. Tübitak böyle bir sponsorluğu olmadığını ve bir an önce bu siteden bağlantılarının kaldırılmasını istedikleri yönünde karşı bir mail atmış.

Şu an bu site Google'den kaldırılmış durumda. Ama hemen arkasına muadili bir site açmışlar. İçeriklerinizin, emeklerinizin çalınmasını istemiyorsanız, bu ve benzeri yarışmalara katılırken aman çok dikkatli olun. 

Bugüne kadar Hürriyet Bumerang, Yazarkafe vs. oluşumlara karşı çıkmıştım ama bugünden itibaren emeklerimizin çalınmaması adına desteklemeye karar verdim. Biliyorsunuz Bumerang'ın da bu tür yarışmaları var. Bu hırsızlara yardım etmektense Bumerang yarışmalarına katılın daha iyi.

Hadi bakalım. Emeklerinize zeval gelmesin. :D

NOT: Yukarıdaki Gifin görüntü kalitesi çok kötü farkındayım ama yüksek çözünürlüklü bir şey bulamadım. 


                                                                                                                  乇.乃             


                                                                                                                 

18 yorum:

 1. Bu o kadar uzun yıllardır var ki . Yayın sayfaları ,ödüller çok saçma sapan gelmişti bana o zaman da büyük firmaları sponsor gösteriyorlardı ,ben de Arçelik,Fikrimühim ve şu an aklıma gelmeyen bir yere daha mail atıp bildirdim linkleri verdim gelen cevaplar maalesef kesinlikle haberdar olmadıkları ve suç duyurusunda bulunacaklarını söylemişlerdi. Aradan kısa bir süre geçince sponsorlara yazdıkları isimler değişti ama yayın hep devam etti bazı bloglar da hala unutulmuş tanıtım etiketleri görüyorum 7-8 sene önce uyardığımız arkadaşlar kaldırmıştı o etiketleri.
  Üzücü olan sahtekarlıkların önü alınamıyor maalesef.
  Çok iyi yapmışsınız bunu tekrar gündeme getirmekle.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yeni bir site ile, yeni bir tasarım ile tekrar döndüler çünkü. Çok dikkatli olmalıyız. Özellikle yeni bloggerlar bu tuzağa düşüyor.

   Sil
 2. Hayal meyal böyle bir yazı gördüğümü hatırlıyorum önceki senelerden.. Maalesef dolandırıcılık her yerde
  :( Teşekkürler bilgi verdiğiniz için. Sevgiler,

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir dönem her yerde reklamı vardı. Emek vermeden para kazanma derdindeler.

   Sil
 3. Bilgi verdiğiniz için teşekkürler..Dikkatli olmakta fayda var.

  YanıtlaSil
 4. Bu tür yarışmalar genellikle aldatmaca oluyor neden bir esitlik yok yaxik degilmionca blogtan backlink kasiyorlar yazikcok yazik..

  YanıtlaSil
 5. Katılmıyorum hiç bir yarışmaya.Bu tür aldatmacaları da kınıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Basit bir aldatmaca gibi dursa da bir dönem birçok insanın blogunu ele geçirip para kazandılar. Umarım tekrarı yaşanmaz.

   Sil
 6. Zaten bir bloğun yarışma fikri çok saçma..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle. Amaç tanınmaksa çok daha farklı yolları var.

   Sil
 7. Merhaba,

  Konu ile ilgili çelişkilere ben de değindim. Okumak isterseniz https://bloghocam.blogspot.com.tr/2018/03/bloglar-yarisiyor.html

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Okudum. Çok faydalı bir yazı olmuş. Herkes okumalı ve uyanık olmalı.

   Sil
 8. Bilgilendirici ve açıklayıcı bir makale olmuş umarım bundan sonra herkes daha dikkatli olur..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amacımız o. Umarım kimse bu yanlışa düşmez.

   Sil
 9. hımmmmm neler oluyo yaaa, şu feys skandalı gibiii :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalessef. Bloglarımızın üzerinden para kazanmayı hedefliyorlar.

   Sil

Tasarım:Sawako Kuronuma