2016/10/18

FAKİR NOSTALJİSİ

Dikkat: Bu post, fakirlik ve yüksek doz nostalji içermekte olup, kuvvetle muhtemel gözünüze toz kaçırtabilir. 

lami
balin


80 lerin ve 90 ların orta ve fakiristik kesiminin çok iyi tanıdığı şekerlere denk geldim bu bayram. Memlekette bayram ziyaretine gittiğimiz çoğu kişi bu şekerlerden almıştı. Tabi görür görmez ben şok...
Çünkü en son çocukken görmüştüm bu şekerleri. Hatta bir ara satılmadığı için, üretici firması iflas filan etti sanıyordum. Çocukluk işte.

Durur muyum çocukluğumun şekeri buu diye 4-5 tane aldım. Sırf nostalji havası verdiği için bu yıl kapış kapış satıldı bu şekerlerden. 

Balin Gıda'nın 1967 yılından bu yana ürettiği Lord ve Lami şekerlerinden bahsediyorum. Hani isimleri, paketleri ayrı ayrı ve rengarenk olan, birbirinden ayrı tatları varmış gibi hava katılan ama aslında tatları aynı olan şekerlerden...
Hani üzerinde bitter çikolata kaplı, nektarin aromalı krem fondan yazan ama krem fondanın ne olduğuna dair kimsenin fikrinin bulunmadığı şekerler...

Küçükken tadını çok sevmezdik. Ona rağmen büyük bir heyecanla başka renkteki Lord'ları acaba farklı bir tat var mı diye açar yerdik ama hiç bulamazdık. Bu şekerleri, belli gelir seviyesinin altında olan aileler alırdı. Misafirlere ve şeker toplamaya gelen çocuklara verilirdi. Daha sonra şeker çeşitleri arttı, fiyatlar düştü ve aileler değişik şekerler almaya başladı. Lami ve Lord sadece şeker toplamaya gelen çocuklar için alınırken zamanla yerlerine bonbon şekerler alınmaya başlandı. 

Yazı için araştırma yaparken Balin Gıda sitesini buldum. Lord ve Lami'ye talep azalınca firma başka alanda yoluna devam etmiş.
Birkaç senedir üretimi tekrar başlamış. Kalite anlamında, zamanında beğenilmediği için alınmayan bu iki şeker, şimdi nostalji olacak diye her yerde aranan şeker oldu. E tabi bize de yazısını yazmak düştü.

Sizin evde elegan, bonbon, kutulu bayram çikolataları, badem şekerleri filan ikram edildiyse zengindiniz demektir. 

O yüzden Lord ve Lami, bir fakir nostaljisi...
Anlayamazsınız...
                                                                         

                                                       乇.乃


Paylaş

Benzer Yayınlar

FAKİR NOSTALJİSİ
4/ 5
Oleh

Abone Olun!

Yazımı Beğendiniz mi? Abone Olun Yayınları Kaçırmayın.

10 yorum

yorum
avatar
Adsız
19.10.2016 10:11

Sayın yazar, ellerine sağlık. Nostalji oldu bizim için. Ama bu kadar fakirlik vurgusunu yapmasak daha mı iyi olurdu ne :) bu arada, dilimize kazandırdığınız "fakiristik" kelimesi için de TDK olmasam da şahsım adına teşekkür ediyorum :)

Cevapla
avatar
19.10.2016 10:14

Eleştirilerinizi dikkate alıyor ve gerekli düzenlemeleri yapıyorum sayın okur.Güzel düşüncelerinize müteşekkirim.

Cevapla
avatar
19.10.2016 14:30

Fakirlik belirtisi olduğunu hiç bilmiyordum :) durumu iyi olan insanlarda alıyordu bir yıl şu lord şekeri 1 karton kutu aldığımızı hatırlıyorum. Tadı pek iyi değildi bitmesi için baya bir süre geçti hele şu mavi Hindistan cevizi aromalı olan iğrençti bence

Cevapla
avatar
19.10.2016 17:12

İşte zenginler o tadi sevmedikleri için almiyorlardı. Fakirlikten kastım da ciddi anlamda bir zenginligi olmayan kesim. Yani orta gelir düzeyi ve düşük gelir düzeyi insanlar. :)

Cevapla
avatar
15.11.2016 15:22

nefis bir yazı bu saol ya büssürü şey öğrendim :)

Cevapla
avatar
23.11.2016 20:52

hahah çok güzel yazı olmuşş

Cevapla
avatar
6.01.2019 00:06

Saçma bizim durumumuz iyidi ama genede alıyorduk.. Çok avam Bi ifade olmuş...fakir çikolatası..

Cevapla
avatar
16.01.2019 22:25

Aslında 80'ler ve 90'larda kalbur üstü aileler hariç, hemen herkesin aldığı şekerlerdendi bunlar. Fakirlikten kastım da zaten işçisinden memuruna herkesin yaşadığı hayatın gayet mütevazi oluşuydu.

Cevapla